Ako míňať z bezodnej peňaženky

Autor: Vlado Šandala | 22.2.2012 o 23:11 | (upravené 20.6.2012 o 18:38) Karma článku: 8,44 | Prečítané:  1219x

Kedy míňate veľa a kedy málo? Pohľad do prázdnej peňaženky vraví jasne. Odcitujem svoju mamu: "Už len suchý chlieb a čistú vodu." Funguje takto aj štát? Vie si naordinovať "pôst"?

Ako teda míňa štát?

Uvediem názornú ukážku na roku 2010. Príjmy do rozpočtu boli 10,9 milárd €, výdavky boli 15,3 miliárd €. Úplne zjednoduším, výdavky prevýšili príjmy približne o 50%*. To znamená, že výdavky štátu boli z 2/3 pokryté štátnymi príjmami, z 1/3 pôžičkou. Pritom verejnosť počula o deficite okolo 9% HDP, ktoré v danom roku činilo 65,9 miliárd. Myslím, že by bola verejnosť citlivejšia na tému deficitu a dlhu, keby vedela, že štát minul takmer 1,5 krát viac, ako boli jeho príjmy.**

Vyvodiť zodpovednosť voči konkrétnemu ministrovi či politickej strane nie je úlohou tohto blogu. Toto je kritika voči všetkým doterajším ministrom financií. Nepodať takúto dôležitú informáciu priamo je hazard. V jednej krajine na juhovýchode Európy takto nehovorili pravdu svojim občanom 40 rokov. Výsledok tohto konania za dozvieme za niekoľko dní.

+ info na záver, pribl. 41% peňazí, ktoré na tento rok štát plánuje minúť, pôjdu na splátky starých dlhov.***

PS: Samozrejme, nie každá vláda zadlžuje rovnako. Konzekvencie za neefektívnosť v nakladaní s verejnými prostriedkami navrhujem vyvodiť za plentou vo volebnej miestnosti.

*     Zaukruhlene cislo pre lepsiu nazornost
**   Zdroj: statistika 1, statistika 2
*** Zdroj: statistika 3

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Rodičia trojičiek: Nie je jednoduché prejsť po ulici bez povšimnutia

Deň s trojičkami sa takmer nedá naplánovať.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?