Ako míňať z bezodnej peňaženky

Autor: Vlado Šandala | 22.2.2012 o 23:11 | (upravené 20.6.2012 o 18:38) Karma článku: 8,44 | Prečítané:  1209x

Kedy míňate veľa a kedy málo? Pohľad do prázdnej peňaženky vraví jasne. Odcitujem svoju mamu: "Už len suchý chlieb a čistú vodu." Funguje takto aj štát? Vie si naordinovať "pôst"?

Ako teda míňa štát?

Uvediem názornú ukážku na roku 2010. Príjmy do rozpočtu boli 10,9 milárd €, výdavky boli 15,3 miliárd €. Úplne zjednoduším, výdavky prevýšili príjmy približne o 50%*. To znamená, že výdavky štátu boli z 2/3 pokryté štátnymi príjmami, z 1/3 pôžičkou. Pritom verejnosť počula o deficite okolo 9% HDP, ktoré v danom roku činilo 65,9 miliárd. Myslím, že by bola verejnosť citlivejšia na tému deficitu a dlhu, keby vedela, že štát minul takmer 1,5 krát viac, ako boli jeho príjmy.**

Vyvodiť zodpovednosť voči konkrétnemu ministrovi či politickej strane nie je úlohou tohto blogu. Toto je kritika voči všetkým doterajším ministrom financií. Nepodať takúto dôležitú informáciu priamo je hazard. V jednej krajine na juhovýchode Európy takto nehovorili pravdu svojim občanom 40 rokov. Výsledok tohto konania za dozvieme za niekoľko dní.

+ info na záver, pribl. 41% peňazí, ktoré na tento rok štát plánuje minúť, pôjdu na splátky starých dlhov.***

PS: Samozrejme, nie každá vláda zadlžuje rovnako. Konzekvencie za neefektívnosť v nakladaní s verejnými prostriedkami navrhujem vyvodiť za plentou vo volebnej miestnosti.

*     Zaukruhlene cislo pre lepsiu nazornost
**   Zdroj: statistika 1, statistika 2
*** Zdroj: statistika 3

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?